Võta ühendust

info@huum.eu

Saun aitab võidelda sügis-talviste viirustega

Saun tugevdab terve inimese immuunsussüsteemi. Inimene, kes käib regulaarselt saunas, peab sügis-talvistele viirustele paremini vastu ega jää nii kergesti haigeks. Miks see nii on? Võtmesõnadeks on toime limaskestale ja kuumus.

Alustame algusest. Ninaõõne ja ninakõrvalurgete limaskest on keha esimene kaitseliin. Limaskestal paiknev lima püüab kinni võõrkehad, mida me väljutame nuuskamise, aevastamise või köhimise teel. Sel viisil limaskest puhastub. Selleks, et me ei paiskaks viirusosakesi taas laiali, õpetatakse juba pisikesi lapsi käsivart või taskurätti köhides suu ette asetama ja samal põhjusel kanname me täna avalikes kohtades kroonviiruse tõkestamiseks maski.

Kuiv õhk takistab limaskesta taastumist 

Suurem hulk viirusosakesi jääb limaskestale kinni enne kui need saavad meie kehale halba teha. Mida kuivem õhk, seda kergem on viirustel (k.a. kroon-, rino- ja gripiviirustel) väljaspool peremeesorganismi eluvõimelisena püsida ja levida. Kuivades tingimustes kipub ka meid kaitsev limaskest kuivama ega suuda tõhusalt viirusosakesi püüda ja eemaldada. Siseruumides on inimesele mugav õhuniiskus 25%–70%.[1] Ent talveperioodidel kipub meie kliimas niiskuse tase langema madalamale. Katsed näitavad, et 20% õhuniiskus siseruumis aeglustab oluliselt limaskesta taastumist ning see omakorda pärsib hingamisteede puhastumist võõrkehadest.[2] Nii on viirustel kerge takistamatult meie kehasse pääseda ja selle tulemuseks on haigestumine.

Saun soodustab limaskestal kaitsva lima teket

Leiliruumi tavapärane õhuniiskus on vaid 10–20%. Korralikult leili visates on aga sauna õhk parasjagu soe ja niiske (ulatudes 80%-ni), luues ideaalsed tingimused limaskesta taastumiseks. Kuna leiliruumi niiske õhk soodustab limaskestadel lima teket, suudab meie keha pärast saunatamist tõhusamalt viirustega võidelda. Nii jäävad viirusosakesed limaskestale kinni. Ülemiste hingamisteede limaskestale alles jäänud viirusosakesed tapab aga sissehingatav soe õhk.

Kõrge temperatuur aitab viirustega võidelda

Kuna paljud viirused ei kannata kõrget temperatuuri, aitab saunatamine haigustekitajaga võidelda. Rinoviirus ehk tavalist külmetust tekitav viirus on üks neist. Uuringud on tõestanud, et optimaalne temperatuur rinoviiruse paljunemiseks on 33 kraadi või sellest madalam. Ilmselt tekitab rinoviirus ülemiste hingamisteede haigusi just seetõttu, et keha sisemuses on temperatuur selle viiruse paljunemiseks liiga kõrge. Vaid 20 minuti pikkune viibimine 45-kraadises kuumuses aktiveerib immuunsussüteemi rakke ning vähendab rinoviiruse paljunemisvõimet üle 90%.[3] Seega on sauna kõrge õhutemperatuur viirustele ebasobiv keskkond, mis toetab keha võitlust viiruste vastu.

Saun ja kroonviirus (COVID-19)

Kroonviirus (COVID-19) on samuti kõrgele kuumusele tundlik. Erinevalt rinoviirusest ümbritseb kroonviirust lipiidkest, mis kaitseb viirust välismõjude eest ajal kui see ühest peremeesrakust teise kulgeb. Säärased viirused peavad hästi vastu just külmas keskkonnas ning seetõttu levivad eelkõige talveperioodil. Kuumus aga kroonviirustele ei meeldi. Kroonviiruse ja teiste samalaadsete viiruste lipiidkest hävineb juba inimorganismile talutava 55–65 kraadi juures, eeldades, et seda temperatuurivahemikku suudetakse hoida 15–30 minutit.[4] 80 kraadi juures piisab aga ühest minutist, et kroonviirus häviks. Lisaks kõrgele kuumusele ei talu kroonviirus aluselist keskkonda. Kõrge kuumus paneb meid sügavamalt ja sagedamini hingama, mis omakorda tõstab vere aluselisust. Erinevad kroonviiruse tüved kas ei suuda säärases keskkonnas paljuneda, muutuvad ohutuks või lagunevad sootuks.[5]

Nii lihtne ongi?

Järeldus näib ilmne — regulaarne saunatamine aitab kehasse tunginud viirusi hävitada. Nii lihtne see aga paraku pole. Arvestama peab sellega, et kuigi sauna termomeeter võib näidata 120 kraadi, tõuseb inimese keha temperatuur vaid maksimaalselt 41 kraadini. Kõrgem temperatuur oleks juba eluohtlik. Nii jäävad aga kuumusest puutumata organismi sisemusse tunginud viirusosakesed. Seetõttu ei saa saunatamine meid imeväel terveks ravida, kui oleme juba haigestunud. Saun toimib eelkõige ennetava meetmena tõhustades meie limaskesta kaitsevõimet ja hävitades viirusosakesi ülemistest hingamisteedest.

Haigena tasub saunatamist pigem vältida, sest meie immuunsussüsteem on niigi juba löögi all ning nõrgenenud organism ei pruugi järsu temperatuuri muutusega hästi toime tulla. Nii võib haigestunud inimene niiske nahaga kergesti pärast saunatamist õues või isegi lihtsalt sauna eesruumis külmetada ja keha veel nõrgemaks muuta. Olgugi, et saun võib mõjuda inimesele üldjoontes hästi, peab arvestama sellega, et kõrged kraadipügalad on inimese kehale väga koormavad. Tasub meeles pidada, et sauna kõrget kuumust on haigestunud organismil eriti raske taluda ning tagajärjed võivad olla äraspidised.

 

[1] Täheväli Stroh, Lea. Maja ja niiskus: Praktilisi nõuandeid niiskuskahjustuste ennetamiseks. Tallinn, Ajakirjade Kirjastus, 2005.
[2] Kudo et al. Low ambient humidity impairs barrier function and innate resistance against influenza infection. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS), May 28, 2019, 116 (22).
[3] Conti et al. Antiviral Effect of Hyperthermic Treatment in Rhinovirus Infection. Antimicrobial Agents and Chemotherapy, April 1999.
[4] Cohen, Mark. Turning up the heat on COVID-19: heat as a therapeutic intervention. F1000Research, 2020, 9:292.
[5] Cohen, Mark. 2020, lk. 4.

OF SAUNA

Hakka edasimüüjaks

Täida vorm ja me võtame sinuga ühendust, et arutada edasisi koostöövõimalusi.


    Contact form

    [contact-form-7 404 "Not Found"]