Üleilmse saunauuringu kohaselt käivad inimesed peaasjalikult saunas selleks, et lõõgastuda. Need, kes käivad tihti saunas, peavad end ise vitaalsemateks ja sotsiaalsemateks. Usutakse, et saun vähendab stressi. Uurime, kas sellel väitel on tõepõhi all ja kas sauna mõju vaimsele tervisele on ka teaduslikult tõestatud.
Sooja keskkonna eelistamine külmale on meile loomupärane
Kuigi sauna mõju inimese psüühikale ei ole väga laialt uuritud, hindavad inimesed ise sauna mõju oma vaimsele tervisele kõrgelt.
Soojas keskkonnas viibimine mõjub meile meeldivalt ja lõõgastavalt. Vastuse, miks see nii on, leiame evolutsioonist. Meie kaugetel eellastel oli soojas keskkonnas lihtsam normaalset kehatemperatuuri säilitada kui külmas. Ehk siis põhjendus on väga praktiline. Soe keskkond muutis elus püsimise vähem vaevanõudvaks.
Sauna soodsal mõjul vaimsele tervisele on ka füsioloogiline selgitus
Kuuma keskkonna positiivset mõju psüühikale on ka püütud teaduslikult põhjendada.
Üks võimalik seletus on fakt, et kuumas keskkonnas viibimine laiendab veresooni, nagu mitmed rahustava toimega ravimid.
Sagedase saunatamisel on mitmeid suurepäraseid kõrvalmõjusid
Keha temperatuuri kunstlikku tõstmist ja selle seosesid vaimse tervisega on uurinud näiteks Charles L. Raison. Tema hinnangul aitab saunatamine võidelda depressiooniga ning vähendab depressiooni sümptomeid mitte ainult saunatamise ajaks, vaid pikemalt.
Kas teadsid, et depressiooni kannatavad inimesed higistavad tervetest inimestest vähem?
Erinevate uuringute tulemusel on välja toodud, et kuumas keskkonnas viibimine ja tihe saunatamine:
- parandab üldist enesetunnet,
- vähendab psühhoosi tekkimise võimalikkust,
- aitab ravida depressiooni
- vähendab võimalust haigestuda dementsusesse ja alzheimerisse
- ja tõstab sügava une kvaliteeti.
Kokkuvõtteks
Sagedased saunatajad peavad end vitaalsemaks ja sotsiaalsemaks. Lisaks sellele, et saun on mõnus ja lõõgastav ajaviide, on sauna positiivsel mõjul ka evolutsiooniline ja füsioloogiline selgitus. Soe keskkond on läbi aegade muutnud elus püsimise lihtsamaks ning kuuma käes laienevad meie veresooned sarnaselt rahustavate ravimite toimele. Samuti soodustab saunatamine kosutavat ja sügavat und, mis aitab omakorda säilitada head vaimset tervist.
Allikana kasutatud:
Hõbepappel, Urmas; Hõbepappel, Liisa; Nellis, Silja; Nellis, Siim. Suur sauna raamat. Tartu, (käsikiri)