Kuidas saun und parandab?

By
helery
helery

Iga kolmas Lääne-Euroopa täiskasvanu kannatab uneprobleemide käes ega alusta uut päeva korralikult väljapuhanuna. Mida paremini me aga magame, seda tervemad me oleme. Saun mõjub meie unele hästi. Räägime lahti, kuidas saun meie und parandab.

 

Igapäevane unehügieen tasub läbi mõelda

 

Kuigi päev võib olla pikk ja väsitav, ei pruugi me kohe voodisse heites uinuda. Isegi kui saame töömõtted peast, kipume teinekord tundide viisi voodis vähkrema. Une parandamiseks tasub läbi mõelda, milline on meie igapäevane unehügieen. Kas tuba on uinumiseks piisavalt pime, vaikne, sobiva temperatuuriga, kas tegevused enne und on ergutava või rahustava iseloomuga.

 

Uinumist võib takistada see, et meie keha on liiga soe

 

Meie keha loomulik seesmine soojus sõltub kellaajast. Hommikul on see jahedam ja õhtul soojem. Selleks, et uni saaks mõnusasti tulla, peab aga meie keha uuesti maha jahtuma. Sest jahtuv keha annab ajule märku, et nüüd on aeg magama jääda.

 

Saunatamine enne magamaminekut aitab organismil jahtuda

 

Esmapilgul võib see näida ebaloogiline. Miks peaks kuum keskkond aitama keha jahutada? Selgitus on lihtne. Kuum keskkond (saun, soe dušš või vann) sunnib vere keha keskmest liikuma jäsemetesse ja nahka. Kui me lõpuks saunast väljume, jahtub keha kiiresti — laienenud soontes jahtunud veri jahutab kogu keha.

 

Saunatamine petab meie aju ja annab signaali, et aeg on magama jääda

 

Saunatamine tõstab ajutiselt keha temperatuuri normaalsest kõrgemale. Seejärel põhjustab aga sarnase kehatemperatuuri languse nagu oleme harjunud kogema enne uinumist. Aju saab signaali, et aeg on magama jääda. Seega aitab keha ja eelkõige naha soojendamine enne voodisse minekut uinuda. Uuringud on näidanud, et uinumise aeg lüheneb ligi üheksa minutit.

 

Uinumiseks on oluline keha temperatuuri muutus soojast külmemaks

 

Kehatemperatuur magamajäämise hetkel ei ole uinumise juures oluline. See võib olla tavapärasest kõrgem või madalam. Tähtis on muutus soojast külmemaks. Ei ole mõtet saunas käia kolm või enam tundi enne uneaega, sest siis jõuab keha juba maha jahtuda ning temperatuuri langemist voodisse heites ei toimu. Samuti ei ole hea otse lavalt teki alla minna, sest siis on keha liiga ergas.

Kõige parem on keha üles soojendada tund või kaks enne uneaega.

Liiga varane saunatamine võib meid teha uniseks, ent kui magamamineku aeg on käes, ei pruugi me uinuda.

 

Saun mõjutab meie und öö läbi parandades sügava une kvaliteeti

 

Kuigi me ise seda ei märka, magame me peale saunaskäiku esimestel öötundidel oluliselt rahulikumalt. Meie lihased on soojast lõõgastunud ning me liigutame end vähem. Kõige enam parandab saunatamine sügava une kvaliteeti (slow wave sleep). REM ehk kiirete silmaliigutustega une kvaliteet ja kestvus võib aga olla pärast sauna häiritud.

 

Meie REM unefaasid võivad aga olla lühemad

 

Sümpaatiline närvisüsteem on üks osa meie närvisüsteemist, mis tõlgendab kuuma keskkonda kui ohtu meie heaolule. Tekkiv võitle-või-põgene reaktsioon valmistab keha ette tegutsemiseks stressirohkes olukorras. Mõned teadlased oletavad, et seetõttu lüheneb meie REM unefaaside kestvus.

 

Saunatamine aitab ka hommikul pikemalt magada

 

Peale uinumisraskuste on tõsiseks probleemiks liiga varajane ärkamine. Eriti vanemas eas kipuvad inimesed ärkama enne koitu. Põhjuseks on keha seesmine temperatuur, mis on langenud liiga madalale. Saunatamisest on kasu ka sellisel juhul.

Olgugi, et õhtutundidel aitab kuumus kehal jahtuda ja paremini magama jääda, püsib naha ja keha temperatuur pärast sauna tavalisest kõrgem.

Kuumas keskkonnas viibimine mõned tunnid enne magamajäämist aitab vajalikku kehatemperatuuri säilitada poolteist tundi tavalisest kauem. Nii magame me paremini ega ärka varavalges.

 

Kokkuvõtteks

 

Mõistagi saab unetusega võidelda ka ravimeid manustades. Enne on siiski soovitatav sauna proovida. Unerohtudel on tihtipeale ebameeldivad kõrvalmõjud ning need ei aita esile kutsuda loomulikku und selle erinevate faasidega. Saun mõjub igal juhul meie unele hästi. Saunast väljumine tund või kaks enne voodisse heitmist aitab meil uinuda, pikendab une kestvust ning parandab une kvaliteeti.

 

Allikana kasutatud:

Hõbepappel, Urmas; Hõbepappel, Liisa; Nellis, Silja; Nellis, Siim. Suur sauna raamat. Tartu, (käsikiri)

of sauna Kõik artiklid