Kas vastab tõele, et elektrikerise leil on alati terav?

Hea leiliga saun mõjub kosutavalt nii ihule kui hingele. Mõnes saunas on aga leil nii äkiline, et nägu tuleb kuumuse eest kätega varjata. Tihti seostatakse teravat leili just elektrikeristega. Selgitame välja, kas vastab tõele levinud arvamus, et elektrikerisest head leili ei saa.

 

Kas puukeris või elektrikeris, ei oma leili seisukohast tähtsust

Ehkki hea leil on maitse küsimus, meeldib enamikule pigem pikk ja mahe kui äkiline ja terav leil. Sauna uurinud teadlaste sõnul on meie organismil mahedat leili ka lihtsam taluda. Teravat leili kohtab sageli just elektrisaunas ja tihti tehakse sellest ennatlikud järeldused. Tegelikult ei oma kerise kütteallikas leili kvaliteedi juures tähtsust.

 

Kõige rohkem mõjutab keriselt saadavat leili kivide hulk

Väga lihtsalt öeldes – mida rohkem on kerisel kive, seda parem on leil. Elektrikerised leiutati veidi enne möödunud sajandi keskpaika ja kogusid seejärel suurt populaarsust. Saunade ehitamine muutus lihtsaks ka väikestesse korteritesse. Kive neisse keristesse paraku kuigi palju ei mahtunud.

 

Väikese kivikogusega elektrikerise leil on järsk ja äge, sest kivid on küttekeha vahetus läheduses ja soojenevad kiiremini kui ülejäänud leiliruum.

 

Kerisekivide ideaalne kuumus on saunaekspertide kinnitusel 200‒300 kraadi. Kui kerises on kive vaid väike kogus, kuumenevad need liiga kiiresti. Ajaks kui leiliruum on sauna minekuks parajalt soe, on kivid juba üleköetud. Nende temperatuur võib olla lausa 400 kraadi. Tulikuumadele kividele visatud vesi aurustub järsult nagu pliidiraual ja veeaur nähvab näkku.

 

 

 

Rohkem kive = mahedam leil

Mida suurem on kerise kivide kogus, seda mahedam on leil. Kivid soojenevad aeglasemalt ja salvestavad rohkem kuumust. Kui leiliruum on parajalt kuum, on seda samal ajal ka kivid. Mõistliku temperatuuriga kividele vett visates eraldub veeaur, mis ei kõrveta nahka. Kui kerisekive on palju, püsib keris kauem soe ning annab pikka ja pehmet leili. Täpselt nagu vanas heas suitsusaunas.

Ja veelgi enam. Kui oled juhtumisi üks neist, kes väga kuuma sauna ei armasta, siis suure kivide kogusega keris on sinu parim sõber. See kütab sauna korralikult kuumaks kõrgema kraadi austajatele, kuid annab suurepärase leili juba ka 65 kraadises leiliruumis.

 

Kokkuvõtteks

 

Elektrikerise leiutamine oli suurepärane saavutus. See tegi võimalikuks lihtsa vaevaga saunu ehitada ka sinna, kuhu varem ei saanud. Näiteks korteritesse. Miinuseks on aga see, et enamik kerisetootjad kipub elektrikeristesse planeerima väga väikese koguse kive. Sellega on tahtmatult loodud müüt, et elektrikerise leil on järsk ja äge.

Tegelikult sõltub leili kvaliteet aga kivide kogusest, mitte sellest, kas köetakse elektri või puiduga. Ja veel mõnest asjast, millest räägime mõnes järgmises artiklis. Ehkki hea leil on maitse küsimus, eelistame enamasti mahedat ja pikka. Maheda leili saad aga suure kivikogusega keriselt.

Kõigis HUUMi elektrikeristes on kivide kogus teadlikult suur. Sest leili kvaliteet on meile keriste loomisel tähtis.

Vaata järele, milline on näiteks meie  kõige kogukam elektrikeris, 270 kg kive mahutav HIVE.

of sauna Kõik artiklid