Arvatakse, et saunakultuur on lihtsalt välja mõeldud väljend. Palavas ruumis alasti istumine, higistamine ning vihtlemine ei pruugi esmapilgul kultuurina tunduda, kuid tegelikult peegeldab see tervikuna pärandit, kliimat ja elustiili tervikuna.
Veel huvitavamaks muudab asjaolu, et kogu maailmas omistavad erinevad kultuurid sellele näiliselt lihtsale higistamise ja pesemise rituaalile erineva tähenduse.
Need erinevused tähendavad ka seda, et on väga lihtne teha mõni piinlik viga. Siit leiad kasulikke näpunäiteid, kuidas vältida ebamugavust võõras saunas!

Lase saunatraditsioonidel end üllatada!
Kui soovid lihtsalt end puhtaks pesta, on kiire dušš parim valik. Kui aga oled valmis hingeliseks elamuseks ja lõõgastuseks, siis vajad just saunatraditsioone.
Saunad erinevad etiketi, ehituse ja rituaalide poolest, pakkudes põnevat avastusretke, mis näitab, mis teeb iga traditsiooni unikaalseks, kuid samas loob ühenduse, mis ulatub üle kontinentide ja ajastute.
Saunaetiketi ABC
Saunaetikett on midagi, millele ei pruugi mõelda, isegi kui oled saunas käimisega tuttav, kuid see on väärt mõttepausi. Siin on kiire ülevaade saunaetiketist.

Kas ma peaksin saunas alasti olema?
Euroopa kultuurides on paljalt saunas käimine osa loomulikust eneseväljendusest ja autentsusest. Saksamaal, Soomes ja ka Eestis ei ole alasti saunas käimine provokatiivne ega seksuaalne, vaid loomulik osa kehalisest mugavusest ja enese aktsepteerimisest.
Kui tunned end ebamugavalt, on alati lubatud kasutada rätikut, kuid tuleb arvestada, et mõnes saunas on igasugused riided keelatud. Seega kõige kindlam on alati küsida saunareeglite kohta enne sauna minemist.
Aga kui mul on tätoveeringud?
Kui Euroopas ja Põhja-Ameerikas ei tee keegi suurt numbrit sellest, et sul on terve selja ulatuses tätoveering, siis Jaapanis võidakse keelata saunaminekut, kui käel või jalal on tätoveeritud pisike liblikas. Sõltuvalt kohast võid proovida oma tätoveeringut plaastri või teibiga kinni katta, kuid mõnes kohas ei pruugi ka see aidata.
Kuidas on lood külma õllega?
Proovi vältida alkoholi tarbimist saunas. Kuigi mõnes kultuuris on see aktsepteeritud, on kuumuse ja alkoholi kombinatsioon ohtlik. Ole tark, joo vett ja anna endale aega, et näha, mida saun pakub.
Saunad on eksisteerinud tuhandeid aastaid, kuid arusaam, et saunareeglid on igal pool samad, on ekslik.

Eesti saunakultuur – riigi olemuse peegeldus
Kui käib jutt saunast, peaksid kohe mõtlema Eestile! Ehkki see on väike riik, leidub siin erinevusi isegi Põhja-Eesti ja Lõuna-Eesti saunade vahel. Lõuna-Eesti suitsusaunad on paljudele seal kasvanutele südamelähedased, samas kui Põhja-Eestis ollakse rohkem harjunud aurusaunadega.
Sajandeid on saun olnud Eesti elu nurgakivi. Tänapäeval on see sotsiaalne ruum, kus sõprade ja perega suhelda, vihelda ja lõõgastuda. Samuti ei ole haruldane koos töökaaslastega saunas käimine, kuid avalikes saunades võõrad omavahel väga pikka vestlust ei pea.
Pole vahet, kas naudid sauna riietega või alasti, istumisalus või rätik tuleb sauna alati kaasa võtta!
Alasti saunaskäimine on Saksa saunakultuuris norm
Saksamaa saunakultuuri kohaselt on tavapärane käia saunas alasti, isegi kui oled võõrastega segasaunas. Sageli on keelatud ka ujumisriided, sest neid peetakse ebahügieeniliseks.
Küll aga tuleks sauna kaasa võtta rätik, et selle peale istuda.
Viimasel ajal on hakatud mõnes saunas kehtestama reegleid, et tuleb teatud ajal kanda ujumisriideid. See uus trend on loodud neile, kes soovivad kogeda sauna, kuid ei julge sauna minna paljalt.
Ära ei tasu unustada ka saunaeksperti (Aufgussmeister), kes muudab su saunaskäigu tõeliseks elamuseks!
Mida peaks teadma Euroopa saunaetiketist?
Euroopa riigid võivad tunduda väikesed võrreldes Põhja- või Lõuna-Ameerika riikidega, kuid saunaetiketi erinevused Euroopas on kõike muud kui väikesed.
Tõenäoliselt on üks väheseid ühiseid tavasid kogu Euroopas see, et enne sauna minekut tuleb end duši all pesta.
Kõigepealt saun, siis uinak – tere tulemast Ungari saunakultuuri
Kas teadsid, et Ungari saunakultuuris võib saunas olla eraldi tuba vooditega, mis on mõeldud lõõgastumiseks või isegi kiireks uinakuks pärast saunamõnusid? Ole eriti tähelepanelik, et püsida vaikselt ega segada teisi. See tähendab ka seda, et ära kasuta telefoni videote vaatamiseks või vestlemiseks!
Kuna Ungaris on rohkelt termaalvett, võid leida ühes ja samas asutuses nii termaalvanne, aurusaunu kui ka tavalisi saunu.
Pööra tähelepanu sellele, et sauna minnes tuleb kaasa võtta rätik, kuid leiliruumi minnes seda kaasa ei võeta. Kuna istumisalust ei kasutata, siis on viisakas enne lahkumist oma istekoht voolikuga üle loputada.
Mõlemal juhul mine sauna kiiresti ja sulge uks korralikult. Kuuma õhu või auru välja laskmine toob kindlasti kaasa nende pahameele, kes püüavad lõõgastuda.
Prantsuse saunakultuur – rahulik pelgupaik argielust
Prantsusmaal ei ole saunad nii levinud kui näiteks Eestis. Suurim erinevus seisneb selles, et Prantsuse saunakultuur keskendub rohkem massaažidele ja teistele spaahooldustele.
Kaks olulist märksõna on vaikus ja diskreetsus. Mis puudutab alasti saunas käimist, siis parim soovitus on jälgida juhiseid, sest reeglid võivad erinevates asutustes olla erinevad. Kui tegu on segasaunaga, siis võid olla üsna kindel, et paljalt saunas käimine ei ole tavapärane.
Lühike vaikne vestlus sõpradega on vastuvõetav, kuid tuleks vältida pikki või valjuhäälseid arutelusid võõrastega, kes soovivad rahulikult lõõgastuda.
Kui puudub teiste saunaskäijate nõusolek, siis saunas ka leili ei visata.

Skandinaavia traditsiooniline saunakultuur
Skandinaavias ei ole saun luksus, vaid see on osa igapäeva- või nädalarutiinist ehk elu lahutamatuks osaks.
Üks suurimaid erinevusi on see, et Skandinaavia saunades toimuvad kiired muutused. Alguses on saun kuiv ja mitte liiga kuum, kuid kui visata leili, siis muutub õhk niiskeks ning temperatuur tõuseb järsult.
Lisaks Rootsile ja Norrale on ka Taanis saunakultuur au sees, kuigi seal käib see sageli käsikäes külmateraapiaga – rannikuäärsetes saunades on tavaks teha kiireid karastavaid suplusi meres.
See kuuma ja külma vaheldumine on Skandinaavia saunakultuuri oluline osa ning seda peetakse kasulikuks vereringele ja immuunsüsteemile. Proovi seda järgmine kord ka ise, kui läheduses on värske lumi või külmaveebassein!

Soome saunakultuur
Oleme rääkinud saunakultuurist Eestis. Tõsi on see, et Soome saunakultuur ei ole sellest kuigi erinev. On küll mõned erinevused, kuid ühine joon on pikk ajalugu, kus iidsed kogukonnad kasutasid lihtsaid ja loodusega seotud saunu, kus peamised materjalid olid puit ja kivid. See lõi minimalistliku keskkonna, mis keskendus lihtsusele ja loodusega harmoonias olemisele.
Ülemaailmne saunakultuuri mõju
Saun ei ole loomulikult ainult Euroopa nähtus. Saunakultuur on maailmas rikkalik ja mitmekesine, pakkudes igas piirkonnas oma unikaalseid traditsioone ja tavasid.
Iidne tervendav pühamu
Mesoameerikast on pärit Temazcal. Seda kasutati puhastavate ja tervendavate omaduste tõttu – see oli koht, kus taastuda pärast füüsilist kurnatust, parandada tervist aga ka sünnitamispaik naistele.
Tänapäeval kasutatakse neid endiselt vaimseks tervendamiseks ja tervise parandamiseks.
Tasub tutvuda ka põlisameeriklaste pühitsetud saunadega (sweat lodge), mis olid pühad ruumid tseremooniate ja puhastumisriituste jaoks. Huvitav on uurida ka seda, kuidas koopad muutusid looduslikeks saunadeks tänu kuumaveeallikale.

Traditsioonist modernsusesse
Traditsiooniline Korea saun kannab nime hanjeungma. Kui varem olid need eraldiseisvad saunad, siis tänapäeval on hanjeungmad enamasti osa jjimjilbangidest, mida tuntakse ka kui avalikud saunamajad. Kuna saunamajades on mitu erinevat sauna, kuuma- ja külmaveebasseinid, lõõgastusalad ning isegi spetsiaalsed ruumid, võib seal veeta tunde.
Kui sisened Korea saunamajja, jäta kindlasti oma jalanõud lukustatavasse kappi või sissepääsu lähedal asuvasse hoiukohta enne, kui suundud riietusruumi. Ujumisriideid seal ei kanta ning kuigi sul on kaasas väike rätik, siis ei ole see mõeldud kogu keha katmiseks.
Türgi saunakultuur – elamus, mis viib jalad alt
Mida peaksid teadma Türgi saunakultuurist? Esmalt – Türgi hammam ehk aurusaun, mis pakub luksuslikku ja rituaalset kogemust, mis sümboliseerib külalislahkust ning ühist lõõgastumist.
Hammam-i külastus algab järkjärgulise kuumuse harjumisega, millele järgneb põhjalik puhastamine. Kui lamad soojendatud marmorplaadil, siis pakub osav saunameister sulle massaaži ja kehakoorimist, muutes kogu kogemuse veelgi nauditavamaks.
Jaapani saunakultuur – tätoveeringutest rätikuteni
Jaapani saunakultuur ühendab traditsioonilised lõõgastusvõimalused Soome saunade mõjudega, nagu onsen (kuumaveeallikad) ja sentō (avalikud saunad).
Jaapanis on praktiliselt olematu segasaunade kultuur, seega kui lähed sauna koos vastassoo sõpradega, ole valmis veetma aega eraldi ruumides.
Teine suur tabu on tätoveeringud. Kuigi mõnes saunas pakutakse sulle nahavärvi plaastrit, millega saad oma tätoveeringud katta, keelavad paljud kohad tätoveeritud külastajatel üldse sissepääsu.
Jaapani saunas on sul tavaliselt väike rätik, millega saad katta oma keha esiosa, kui liigud üldaladel. Sauna sees võib rätiku asetada pea peale, et kaitsta end kuumuse eest.
Kui mujal maailmas on saunaseina ainus seade tavaliselt termomeeter, siis Jaapanis võid lisaks näha ka kella ja mõnel juhul isegi televiisorit.

Kõik vana saab taas uueks
Pole saladus, et saunatraditsioonid on aastast aastasse üha enam tunnustust pälvinud.
Mida tänapäeva teadus alles avastab, on tegelikult olnud teada juba sadu ja tuhandeid aastaid ning kujundanud välja saunakombeid, mida me nüüd tunneme ja hindame. Mõned kombed on laialdaselt tuntud, teised aga ainult tõeliste saunafännide pärusmaa. Miks mitte aga avardada oma silmaringi ja kogeda midagi uut?