Äsja ilmus 2025. aasta heaolu tuleviku raport, mille koostas Global Wellness Summit. Selles ennustatakse erinevaid võtmetrende, mis kujundavad tervist ja heaolu.
2025. aasta toob endaga kaasa pöörde heaolumaailmas. Üha enam inimesi otsib tasakaalu tehnoloogilise ja looduslähedase eluviisi vahel.
Esile kerkib kaks vastuolu. Ühelt poolt need, kes soovivad nautida ekraanivaba elu, teisalt need, kes otsivad uusi tehnoloogilisi lahendusi, et turgutada oma keha ja vaimu.
Ekraanivaba heaolu ja saunakultuuri taassünd
Digiajastu ülekülluse taustal on kasvamas trend ekraanivaba heaolu suunas.
Aina enam soovitakse end internetist välja lülitada ning olla hetkes kohal.
Samas kogeb ka saunakultuur ülemaailmset uut ärkamist. Seeläbi muutub saun veel olulisemaks heaolu ja sotsiaalsuse osaks.
Spaad ja maalähedased ujuvsaunad pakuvad inimestele võimalust lõõgastuda ja taastada side traditsiooniliste, füüsilist ja vaimset tervist toetavate rituaalidega.

Saunade populaarsuse tõus
Kuigi tehnoloogia mängib meie igapäevaelus olulist rolli, on iidne saunatraditsioon taas populaarsust kogumas.
Kui varem peeti sauna pigem nišiliseks heaolukohaks, siis tänapäeval on see muutunud sotsiaalseks keskuseks, heaoluretriidiks ja isegi alternatiiviks ööelule.
Tervist edendav kuuma ja külma teraapia
Teaduslikult on tõestatud, et saunaskäimine aitab vähendada stressi, alandada vererõhku, parandada vereringet ja tugevdada südame tervist.
Üha enam kombineeritakse saunaskäiku külmateraapiaga, näiteks jäävannide või külma vette sukeldumisega. Külma ja kuuma kombineerimine toetab ainevahetust ja immuunsüsteemi.
Saunad kui sotsiaalsed keskused
Ajalooliselt on saunad olnud privaatsed ning kasutati pigem pereringis, kuid nüüd muutuvad saunad kogukondlikeks koosviibimise kohtadeks.

Linnades nagu New York, London ja Oslo koguvad populaarsust ujuvsaunad, avalikud saunakeskused ja järveäärsed kümbluspaigad, kus inimesed saavad nautida saunarituaale, elavat muusikat ja sotsiaalseid sündmusi.
Looduslähedased saunakogemused
Saunade populaarsus kasvab eriti looduskaunites paikades. Mere- ja järveäärsed saunad Skandinaavias, Austraalia randades ning isegi kõrbe- ja mägipiirkondades pakuvad unikaalseid lõõgastusvõimalusi.
Samuti näitab inimeste kasvavat huvi loodusläheduse trendist Soome Sauna Region Week ja Ühendkuningriigi rannasaunad.
Innovaatiline saunaarhitektuur
Kaasaegne saunadisain ühendab traditsioonid ja innovatsiooni.
Panoraamvaatega klaasseintega saunad, taaskasutatud materjalidest ehitatud saunad ja isegi tehisintellekti abil kohandatud saunakogemused on muutumas tavapäraseks.
Jaapan, mis on tuntud oma onsen-kultuuri poolest, lisab nüüd saunakogemusse ka kaasaegseid tehnoloogiaid ja kunstilisi elemente.
Aufguss ja saunarituaalid
Saunakultuuri elavdamisel mängivad olulist rolli saunameistri (Aufgussi) rituaalid, mis ühendavad erinevaid teraapiaid ning muusikat.
Saunameistri maailmameistrivõistlused on muutunud rahvusvaheliseks sündmuseks, tuues kokku saunahuvilisi üle kogu maailma ja rõhutades saunakultuuri kasvavat kultuurilist tähtsust.
Saunakultuuri taassünd peegeldab inimeste soovi tasakaalustada tehnoloogilist eluviisi looduslike ja traditsiooniliste heaolurituaalidega.
Olgu see linna spaades või maalähedastes saunades – saun on taas kujunemas oluliseimaks kohaks lõõgastumiseks ja sotsialiseerumiseks.

Miks on 2025. aasta parim just digitaalseks võõrutuseks?
Pidev ekraanide ja sotsiaalmeedia kasutus põhjustab vaimset kurnatust, suurendab stressi ja vähendab silmast-silma suhtlust.
Uuringute järgi veedab keskmine täiskasvanu ekraanide ees üle 7 tunni päevas, mis hajutab tähelepanu ja süvendab ärevust.
Aina enam inimesi otsivad võimalusi digimaailmast eemaldumiseks, eelistades vahetuid ja käegakatsutavaid kogemusi.
Milliseid ekraanivabu tegevusi eelistatakse?
Üha rohkem inimesi eelistab ekraanivabu tegevusi nagu retriidid, raamatuklubid, lauamängud, vinüülplaatide kuulamine ning praktilised hobid, näiteks kudumine.
Samal ajal väheneb nutiseadmete ja sotsiaalmeedia kasutamine – eelistatakse paberkalendreid ning kiirpildikaameraid, mis toovad igapäevaellu rohkem kohalolekut ja teadlikkust.
Ekraanivaba heaolu loob uued ärivõimalused
Päriselu inimsuhteid toetavad nutiseadmete vabad kohvikud ja retriidid aga ka teised sarnased keskkonnad.
Heaolubrändid, kuurordid ja spordikeskused kohanduvad selle trendiga, pakkudes tehnoloogiavabu elamusi.
Näiteks telefonivabad treeningstuudiod ja käekirjateraapia töötoad aitavad inimestel keskenduda hetkele ja taastada sideme reaalse maailmaga.
Ekraanideta elu algab väikestest valikutest
Kui tunned, et igapäevane infomüra ja pidev ekraanide vahel pendeldamine on hakanud väsitama, siis sa pole üksi.
Väike samm nagu telefonivaba õhtu, metsaretriit või saunaskäik ilma nutiseadmeta võib olla suur muutus.
Tõeline kohalolu ja sisemine rahu algab hetkest, mil ühendad end lahti digimaailmast ja ühendud iseendaga.

Kuidas heaolubrändid saavad liita kaht kasvavat trendi?
2025. aasta märgib olulist pöördepunkti heaolumaailmas, kus digiväsimus ja tehnoloogiast ülekoormatus on viinud inimeste tähelepanu ekraanivaba elu ja traditsiooniliste heaolurituaalide juurde.
Saunakultuuri taassünd ja ekraanivabad kogemused muutuvad üha populaarsemaks, pakkudes tasakaalu digitaalse maailma virvarri ja looduse vaikuse vahel.
Heaolubrändidel on harukordne võimalus ühendada need kaks suunda ning pakkuda autentseid ja multisensoorseid heaoluelamusi.
Saun ei ole enam pelgalt kuumuse nautimise koht, vaid muutub terviklikuks heaolukeskuseks, kus kasutatakse heliteraapiat, juhendatud hingamisharjutusi, elavat muusikat ja külmateraapiat.
Tarbijad otsivad käegakatsutavaid ja sotsiaalseid kogemusi, mis aitavad neil taastada ühendust iseenda ja kogukonnaga.
Seetõttu on just ekraanivaba heaolu ja looduslähedased praktikad need, mis kujundavad heaolutööstuse tulevikku.
Saunakultuur ja tehnoloogiavabad retriidid pakuvad tõhusat lahendust stressi ja vaimse kurnatuse leevendamiseks, muutes need 2025. aasta ja edasise aja määravateks heaolutrendideks.