Saun aitab võidelda sügis-talviste viirustega

Saun tugevdab terve inimese immuunsussüsteemi. Inimene, kes käib regulaarselt saunas, peab sügis-talvistele viirustele paremini vastu ega jää nii kergesti haigeks. Miks see nii on?

Võtmesõnadeks on sauna toime limaskestale ja ruumi kõrge temperatuur, mida paljud viirused ei suuda taluda.

Ninaõõne ja ninakõrvalurgete limaskest on keha esimene kaitseliin

Alustame algusest.  Limaskestal paiknev lima püüab kinni võõrkehad, mida me väljutame nuuskamise, aevastamise või köhimise teel. Sel viisil limaskest puhastub. Selleks, et me ei paiskaks viirusosakesi taas laiali, õpetatakse juba pisikesi lapsi käsivart või taskurätti köhides suu ees hoidma. Samal põhjusel kandsime me ülemaailmse viirusepuhangu ajal avalikes kohtades kroonviiruse ehk COVID -19 tõkestamiseks maski.

 

Kuiv õhk takistab limaskesta taastumist 

Suurem hulk viirusosakesi jääb limaskestale kinni enne kui need saavad meie kehale halba teha. Mida kuivem õhk, seda kergem on viirustel (k.a. kroon-, rino- ja gripiviirustel) väljaspool peremeesorganismi eluvõimelisena püsida ja levida. Kuivades tingimustes kipub ka meid kaitsev limaskest kuivama. Kuiv limaskest ei suuda tõhusalt viirusosakesi püüda ja eemaldada.

Siseruumides on inimesele mugav õhuniiskus 25%–70%.[1] Ent talveperioodidel kipub meie kliimas niiskuse tase langema madalamale. Katsed näitavad, et 20% õhuniiskus siseruumis aeglustab oluliselt limaskesta taastumist. See omakorda halvendab hingamisteede puhastumist võõrkehadest.[2] Nii on viirustel kerge takistamatult meie kehasse pääseda ja selle tulemuseks on haigestumine.

 

Saun soodustab limaskestal kaitsva lima teket

Leiliruumi tavapärane õhuniiskus enne leili viskamist on vaid 10–20%. Korralikult leili visates on aga sauna õhk parasjagu soe ja niiske (ulatudes 80%-ni). See loob ideaalsed tingimused limaskesta taastumiseks.

  • Kuna leiliruumi niiske õhk soodustab limaskestadel lima teket, suudab meie keha pärast saunatamist tõhusamalt viirustega võidelda.

Nii jäävad viirusosakesed limaskestale kinni. Ülemiste hingamisteede limaskestale alles jäänud viirusosakesed tapab aga sissehingatav soe õhk.

Kõrge temperatuur aitab viirustega võidelda

Kuna paljud viirused ei kannata kõrget temperatuuri, aitab saunatamine haigustekitajaga võidelda. Rinoviirus ehk tavalist külmetust tekitav viirus on üks neist. Uuringud on tõestanud, et optimaalne temperatuur rinoviiruse paljunemiseks on 33 kraadi või sellest madalam. Ilmselt tekitab rinoviirus ülemiste hingamisteede haigusi just seetõttu, et keha sisemuses on temperatuur selle viiruse paljunemiseks liiga kõrge.

 

  • Vaid 20 minuti pikkune viibimine 45-kraadises kuumuses aktiveerib immuunsussüteemi rakke ning vähendab rinoviiruse paljunemisvõimet üle 90%.[3]

 

Seega on sauna kõrge õhutemperatuur viirustele ebasobiv keskkond, mis toetab keha võitlust viiruste vastu.

Saun ja kroonviirus (COVID-19)

Ülemaailmse kroonviirus (COVID-19) pandeemia ajal püüti leida kõiki viise, kuidas haiguse levikut takistada. Abi otsiti ka saunast.  Nagu teised viirused on kroonviirus samuti kõrgele kuumusele tundlik. Erinevalt rinoviirusest ümbritseb kroonviirust lipiidkest, mis kaitseb viirust välismõjude eest ajal kui see ühest peremeesrakust teise kulgeb. Säärased viirused peavad hästi vastu just külmas keskkonnas. Seetõttu levivad need eelkõige talveperioodil. Kuumus aga kroonviirustele ei meeldi.

 

  • Kroonviiruse ja teiste samalaadsete viiruste lipiidkest hävineb juba inimorganismile talutava 55–65 kraadi juures, eeldades, et seda temperatuurivahemikku suudetakse hoida 15–30 minutit.[4] 80 kraadi juures piisab aga ühest minutist, et kroonviirus häviks.

 

Lisaks kõrgele kuumusele ei talu kroonviirus aluselist keskkonda. Kõrge kuumus paneb meid sügavamalt ja sagedamini hingama. See omakorda tõstab vere aluselisust. Erinevad kroonviiruse tüved kas ei suuda säärases keskkonnas paljuneda, muutuvad ohutuks või lagunevad sootuks.[5]

Nii lihtne ongi?

Järeldus näib ilmne — regulaarne saunatamine aitab kehasse tunginud viirusi hävitada. Nii lihtne see aga paraku pole. Arvestama peab sellega, et kuigi sauna termomeeter võib näidata 120 kraadi, tõuseb inimese keha temperatuur vaid maksimaalselt 41 kraadini. Kõrgem temperatuur oleks juba eluohtlik. Nii jäävad aga kuumusest puutumata organismi sisemusse tunginud viirusosakesed.

 

  • Saunatamine ei saa meid imeväel terveks ravida, kui oleme juba haigestunud. Ennekõike aitab saun meil haigestumist ennetada. Sauna kuum ja niiske keskkond tõhustab meie limaskesta kaitsevõimet ja hävitab viirusosakesi ülemistest hingamisteedes.

Kokkuvõtteks

Haigena tasub saunatamist pigem vältida. Meie immuunsussüsteem on niigi juba löögi all ning nõrgenenud organism ei pruugi järsu temperatuuri muutusega hästi toime tulla. Haigestunud inimene võib niiske nahaga kergesti pärast saunatamist õues või isegi lihtsalt sauna eesruumis külmetada. See muudab aga keha veelgi nõrgemaks.  Olgugi, et saun mõjub inimesele üldjoontes hästi, peab arvestama sellega, et kõrged kraadipügalad on inimese kehale väga koormavad. Tasub meeles pidada, et sauna kõrget kuumust on haigestunud organismil eriti raske taluda ning tagajärjed võivad olla vastupidised.

 

 

 

 


[1] Täheväli Stroh, Lea. Maja ja niiskus: Praktilisi nõuandeid niiskuskahjustuste ennetamiseks. Tallinn, Ajakirjade Kirjastus, 2005.
[2] Kudo et al. Low ambient humidity impairs barrier function and innate resistance against influenza infection. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS), May 28, 2019, 116 (22).
[3] Conti et al. Antiviral Effect of Hyperthermic Treatment in Rhinovirus Infection. Antimicrobial Agents and Chemotherapy, April 1999.
[4] Cohen, Mark. Turning up the heat on COVID-19: heat as a therapeutic intervention. F1000Research, 2020, 9:292.
[5] Cohen, Mark. 2020, lk. 4.

of sauna Kõik artiklid