Sauna hooldamise põhitõed

Selleks, et saun püsiks heas korras, on vaja selle eest hoolitseda. Meie kodudes ei ole ühtegi teist ruumi, millel tuleks taluda sama ekstreemseid tingimusi. Sauna hoidmine puhta, ilusa ja hügieenilisena ei vaja aga õnneks kuigi suurt vaeva. Mida hoolikam oled peale iga leilikorda, seda kauem sinu saun kestab. Anname näpunäited nii sauna igapäevaseks puhastamiseks kui põhjalikuks hoolduseks, mille võiksid ette võtta korra aastas.

 

Saun on eriline ruum ja vajab sinu tähelepanu

Saun on eriline ruum, kuna sinna koguneb palju niiskust. Samuti satub sauna erinevatele pindadele higi, kehahooldustooteid ja vihtadest lahti tulnud lehti. Kui puhastad ruumi kergelt peale iga saunatamist, hoiab see sauna hügieenilises korras ja aitab ära hoida suuremate kahjustuste tekke. Samuti teeb see oluliselt lihtsamaks põhjalikuma hoolduse, mis tuleks ette võtta umbes kord aastas.

 

Puhasta sauna kergelt peale iga saunakorda

Sauna eest hoolitsemine peale mõnusat leilikorda ei ole keeruline. Enamasti piisab kühvlist, harjast ja niiskest lapist. Pinnad saab puhtaks veega ning tähtis on jätta ruum tuulduma.

Peale iga saunaõhtut tee kolm lihtsat asja:

  • Pühi kokku vihalehed ja muu lahtine prügi.
  • Pese sauna lava ja põrand sooja veega.

Hea nõu: Puhastades kohe peale iga saunakorda, tuleb mustus maha kergelt ja ka hilisem suurpuhastus on lihtsam. Uhu veega pinnad puhtaks higist ja kehahooldustoodete jääkidest (nt mesi, erinevad kehakoorijad ja maskid).  Paljaste jalgadega õuest toodud mustuse puhul võta appi nuustik. 

Hea nõu: Lava loputa üle külma veega. See sulgeb puidupoorid ja aitab pinnal mustust tõrjuda.

  • Ruumi kuivatamiseks tee lahti tuulutusava või sauna uks. 

Kui oled sagedasem saunataja või saunas käib palju inimesi, tasub leiliruum, saunalava ja duširuumi  iga mõne saunakorra järel üle käia ka desinfitseeriva puhastusvahendiga. Ära unusta puhastada ka äravoolu.

 

 

Kord aastas võta ette põhjalikum hooldus

 

  • Rusikareegel on, et saunalava ja seinte põhjalik puhastus ning kulunud või katkiste detailide väljavahetamine tuleks ette võtta kord aastas.
  • Kui oled sagedasem saunataja, võiksid sauna lava, seinu ja põrandaid küürimisharja ning saunapuhastusvahendiga pesta iga poole aasta tagant.
  • Puidukaitset on vaja värskendada, sõltuvalt sellest, kui suurt koormust sinu saun saab, keskmiselt 1-3 aasta järel.

 

Sauna suurpuhastus ja puitpindade hooldus:

  • Puhtaks pühitud sauna seinad, põrand ning lava küüri põhjalikult üle pehme harja ja spetsiaalse saunapuhastusvahendiga.

Hea nõu: Puhastusvahendi hankimisel saad abi ehitus- või saunapoest. Jäta meelde, millised materjalid (puit, keraamilised plaadid, metall) sinu saunas leiduvad ning palu endale soovitada tooted, mis sobivad kasutamiseks niisketes ruumides. Spetsiaalsed saunapuhastusvahendid aitavad maha saada ka katlakivi plekid, teevad puhastustöö lihtsamaks ning lisavad pindadele kaitset.

Hea nõu: Lava pesuainega töödeldes harja alati piki puidusüüd. Loputa pesuaine korralikult maha ja kasta lava üle külma veega, et muuta puidu pind paremini mustust hülgavaks. Lase saunal aeglaselt kuivada, küttes seda vähemalt 30 minutit.

Hea nõu: Tõrksad tumedad plekid saad lavalt maha hõõruda liivapaberiga. Parem on lavalaudu lihvida täies ulatuses. Kui lihvid ainult kulunud kohti, jäävad need pärast hooldamist välja kumama.

  • Kui saun on puhas ja kuiv, kanna puitpindadele värske kaitsekiht.

Hea nõu: Uut kaitsekihti vajab sauna puit keskmiselt 1-3 aasta tagant. Kasuta selleks spetsiaalset õli, lakki või saunavaha. Üle võiks käia kõik puitpinnad, kuid eriti hoolikas tasub olla sauna lavaga, mis saab kõige suuremat koormust.

Hea nõu: Puidu viimistlemiseks on kahte tüüpi vahendeid: imenduvad (õli ja vaha) ning pindmised (saunalakid). Õli ja vaha on mõeldud nii lavalaudade kui ka põrandate ja seinte hooldamiseks. Saunalakki lavalaudadel ei kasutata.

Hea nõu: Lava hooldamiseks sobib hästi immutusõli, mis sulgeb puidu poorid ning kaitseb pinda nii niiskuse kui määrdumise eest. Kõige levinumad on parafiin- ja linaõli. Kanna õli laia pintsliga puidule puidule paksu kihina ja lase imenduda sügavale puidu sisse. Pinnale jäänud õlikiht pühi lapiga ära. Mida kuivem ja puhtam on laud töötlemise ajal, seda parem on tulemus. Parast õli peale kandmist soovitame sauna kütta. Kuumutamisel pressib liigne õli pinnale ja selle saab ära pühkida.

Hea nõu: Sobiliku puitpindu kaitsva toote valimisel küsi nõu ehitus- või saunapoe asjatundjalt. Enne poodi minekut vaata kindlasti üle ja jäta meelde, millised puitpinnad sinu saunas on.

 

 

Kerise hooldamine

Vähemalt korra aastas tuleks üle vaadata ka kerise ning kivide seisukord. Kui keris on oma aja ära elanud, sellel on silmaga nähtavaid kahjustusi või küttekoldega esineb probleeme, tuleb see kindlasti välja vahetada. Katkine või halvas korras keris võib põhjustada tuleohtu.

Uue kerise valikul on oluline, et selle võimsus vastaks sinu leiliruumi mõõtmetele. Sobiva võimsusega elektri- või puukerise valimiseks saad abi meie blogiartiklist ja saunakalkulaatorist.

 

Kui sinu saunas on puukeris:

  • Tühjenda enne igat kütmist tuhasahtel, sest selle kaudu käib tõmbe reguleerimine.
  • Kui kerisel on tolm või mustus, pühi see maha niiske lapiga.
  • Lase vähemalt kord aastas spetsialistil puhastada korsten ja suitsulõõrid.

 

Kui sinu saunas on elektrikeris:

  • Hariliku tolmu ja mustuse saad keriselt pühkida niiske lapiga.

Hea nõu: Kokkupuutest leiliveega võivad kerisele tekkida katlakivi plekid. Enamasti sisaldavad saunapuhatsuvahendid vajalikke aineid nendest jagu saamiseks. 

Hea nõu: Roostevabast terasest kerise puhastamiseks küsi sobiv vahend sauna- või ehituspoest. Kasuta pehmet, näiteks mikrokiust, lappi ja puhasta piki terase pinnastruktuuri. Ära kasuta abrasiivsed puhastuspastasid ega käsnasid, need võivad kerise välimust rikkuda.

  • Kui sauna pole pikalt kasutatud või sul tekib kahtlus, et kõik küttekehad ei ole töökorras, eemalda küttekehade kontrollimiseks kerisest mõned kivid. Kui peale kerise sisselülitamist ei lähe küttekehad kuumaks ega hakka punaselt hõõguma, on need katki ja tuleb välja vahetada.

 

 

Millal peab vahetama kerisekive?

Hoolt ja tähelepanu vajavad ka kerisekivid. Need ei kesta igavesti vaid hakkavad ajapikku leilivee ja suurte temperatuurimuutuste tõttu murenema. Kivide vajumine ja väikesed eralduvad kivitükikesed võivad hakata takistama õhu liikumist kivide vahel. See omakorda mõjutab leili kvaliteeti, kerise soojenemise kiirust ja eluiga. Hea leili saamiseks peab õhk kerises saama liikuda.

  • Kontrolli kerisekive kord aastas või 300 tunni kütmise järel.
  • Selleks võta kõik kivid kerisest välja ja hinda nende seisukorda kahte kivi üksteise vastu koputades.
  • Murenenud ja tuntavalt kergeks muutunud kivid asenda uutega.
  • Korralikud ja tugevad kivid, mida soovid uuesti kasutada, pese puhtaks vee ja pehme harjaga.
  • Mugavam lahendus on kõik kivid korraga välja vahetada.

Meie kasutajatoe lehelt saad lugeda, kuidas kerisekivid enne kasutamist ette valmistada ja kuidas kerisekivid kerisesse laduda. 

 

Kokkuvõtteks

See, kui tihedasti saunaruumi peaks koristama, sõltub muidugi ka kasutamise tihedusest ja intensiivsusest. Vajadust oskad ise kindlasti kõige paremini hinnata. Rusikareegliks aga sobib: kerge hooldus peale iga saunakorda ning põhjalikum hooldus kord aastas. Kui vaatad oma sauna peale iga leilikorda heaperemeheliku pilguga üle ja jätad puhtana uut külastust ootama, on sul alati mõnus sinna tagasi minna.

 

Fotod:  HUUM. Erasaun Tartus,  HUUM CLIFF elektrikeris

of sauna Kõik artiklid